Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Dans kan hjälpa äldre som har Parkinson

Förutom mediciner behöver den som lider av Parkinsons sjukdom också rehabilitering i form av aktiviteter livet ut. En sådan är "Dans för dig med Parkinson", som erbjudits av regionen i Jönköpings län sedan 2013. Foto: Adrian Lumi/Unsplash
Förutom mediciner behöver den som lider av Parkinsons sjukdom också rehabilitering i form av aktiviteter livet ut. En sådan är "Dans för dig med Parkinson", som erbjudits av regionen i Jönköpings län sedan 2013. Foto: Adrian Lumi/Unsplash

En ny studie där CASE-forskaren Sofi Fristedt har varit delaktig i alla steg, visar att en dansaktivitet hade positiv påverkan på personer med Parkinsons sjukdom. Åtminstone som ett komplement till den traditionella hälso- och sjukvården.

Förutom mediciner behöver den som lider av Parkinsons sjukdom också rehabilitering i form av aktiviteter livet ut. En sådan är "Dans för dig med Parkinson", som erbjudits av regionen i Jönköpings län sedan 2013. Därefter har det bildats dansgrupper runt om i landet. 

– Vår studie visade att dans ger deltagarna erfarenheter av olika slag. Den ger dem en känsla av tillhörighet, nöje och glamour som de uppskattar. Deltagarna uppskattar också att danspedagogerna kreativt anpassar dansen till deras förmåga och att de tränar utan att tänka på det samtidigt som de har roligt, säger Sofi Fristedt, forskare i forskargruppen Tillämpad Gerontologi och verksam i profilområdet Proaktivt åldrande vid Lunds universitet.

Hon är också avdelningschef för Institutet för gerontologi vid Jönköping University. Det var Sektion Folkhälsa i Region Jönköpings län som tog initiativ till forskningsstudien, tillsammans med Jönköping University och Sahlgrenska akademin.

Sofi Fristedt. Foto: Patrik Svedberg
Sofi Fristedt. Foto: Patrik Svedberg

En känsla av tillhörighet, nöje och glamour.

Ett 70-tal deltagare fick prova dansaktiviteten under tio veckor och upplevde att deras hälsa förbättrades av dansen. 

– Deltagarna får möjlighet att utforska rörelse och musik på ett sätt som är uppfriskande, stimulerande och roligt. De tycker om den konstnärliga och kreativa uttrycksformen, och uppskattar social interaktion och glädje i dansen, säger Katarzyna Filipowicz, regionens folkhälsoutvecklare och även hon studiens författare.

Vad är det som händer i kroppen när vi dansar?

– Det vet vi inte riktigt från denna studie, men deltagarna upplever att dansen ger dem välbefinnande i kropp och själ. Och inte minst fyller på deras energi, säger Sofi Fristedt.

Forskarna hoppas nu att vårdpersonal ska hänvisa patienter med Parkinsons sjukdom till liknande meningsfulla dansaktiviteter. 


Läs den vetenskapliga artikeln: 'Dance for Parkinson, multifaceted experiences of persons living with Parkinson’s Disease'.

Intresserad av forskning och samhälle?
Prenumerera på Apropå!

I nyhetsbrevet Apropå varvas senaste nytt från Lunds universitet med kommentarer till aktuella samhällshändelser från några av våra 5000 forskare.